Text pokynu nelze hodnotit jinak než jako účelový výklad odporující znění zákona, který ve svém důsledku zvýhodňuje jednu skupinu obyvatel či investorů před druhou. Tímto je porušena právní jistota a rovnost práva v ČR.
Navíc představený pokyn poškozuje ekonomiku této země, jelikož prosazuje stavby velkých větrných elektráren (dále jen VVE), které zdražují cenu elektrické energie, a tím snižují konkurenceschopnost ČR při stálých výdajích státu, resp. spotřebitelů za dotovanou cenu výkupu elektřiny z VVE. Navíc celá stavba je podpořena penězi ze státních prostředků a budoucí likvidaci zaplatí opět daňový poplatníci, protože investoři na ni nebudou mít peníze. Stavba i likvidace VVE stojí v podstatě stejné peníze a VVE za dobu své existence na sebe sotva vydělá.
Pokyn je ve skutečnosti pouze návod jak povolit VVE, resp. jak nezakázat VVE, ačkoliv jejich stavba vždy povede k podstatné změně a snížení krajinného rázu a tím těžké devalvaci vysoké kulturní a estetické hodnoty krajin České republiky. Případný postup orgánů ochrany přírody podle uvedeného pokynu povede k likvidaci jedné z největších hodnot (zachovalá krajina), které přinášíme Evropskému společenství.
V pokynu nejsou vidět styčné body s textem Evropské úmluvy o krajině, kterou Členské státy Rady Evropy podepsaly ve Florencii 20.10.2000 (viz např. Preambule a čl. 1, 3, 5).
Je také zarážející, že zejména příloha č. 3 nerespektuje novelu zákona č. 114/1992 Sb. ze dne 28.4.2004.
Text pokynu je podle názoru Ekologická tolerance tendenční, věcně neodborný a po právní stránce v rozporu s právním řádem.