Globální oteplování - otázky a odpovědi
Pokud umíte anglicky, můžete na stránkách NASA najít odpovědi na tento fenomén "ekologicko-politického" života. Odkaz: Global Warming
  Zajímavé odkazy
  Informace
Ekologická tolerance.org
Copyright 2001-2007
  Zprávy
11.10.2012: Britové už mají větrné energie po krk.
Británie by se měla odvrátit od nákladné podpory obnovitelných zdrojů v čele s větrnou energií, která přináší více škody než užitku. Řekl to nový ministr životního prostředí Owen Paterson a současně dal najevo, že bude usilovat o zrušení subvencí pro větrné farmy.

22.11.2011: Britům vadí hluk z větrných elektráren. Provozovatelé je musí za silných větrů vypínat
Stížnosti na hluk z větrných elektráren přichází od obyvatel bydlících až pět kilometrů od zdroje. Úřady pak provozovatelům nařizují, aby za silných větrů omezovali rychlost turbín či je vypínali.

16.07.2011: Tradiční české vesnici v Rumunsku hrozí zkáza, zastíní ji větrné elektrárny
Nejstarší české osadě Svatá Helena v rumunské pohraniční oblasti Banát, která si po staletí zachovala tradiční ráz českého venkova, hrozí zánik kvůli výstavbě dvaceti větrných elektráren v jejím okolí. Starousedlíci se marně snaží developery zastavit, jejich živobytí totiž závisí na turistickém ruchu, o který by mohli kvůli obřím vrtulím za humny přijít. Projekt nezastavil ani fakt, že vzniká uprostřed panenské krajiny národního parku Železná vrata. Více ...
Metodika MŽP - plná omylů, polopravd a soukromých zájmů
Připravovaný "Metodický pokyn MŽP k vybraným aspektům orgánů ochrany přírody při vydávání souhlasu podle § 12 odst. 2 zákona č. 114/192 Sb., ke stavbám velkých větrných elektráren (dále jen pokyn)" odporuje zákonu č.114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a navozuje dojem, že na MŽP existuje cílená snaha o prosazení zájmů určitých investorů, bez podstatného a těžko obhajitelného důvodu.

Text pokynu nelze hodnotit jinak než jako účelový výklad odporující znění zákona, který ve svém důsledku zvýhodňuje jednu skupinu obyvatel či investorů před druhou. Tímto je porušena právní jistota a rovnost práva v ČR.

Navíc představený pokyn poškozuje ekonomiku této země, jelikož prosazuje stavby velkých větrných elektráren (dále jen VVE), které zdražují cenu elektrické energie, a tím snižují konkurenceschopnost ČR při stálých výdajích státu, resp. spotřebitelů za dotovanou cenu výkupu elektřiny z VVE. Navíc celá stavba je podpořena penězi ze státních prostředků a budoucí likvidaci zaplatí opět daňový poplatníci, protože investoři na ni nebudou mít peníze. Stavba i likvidace VVE stojí v podstatě stejné peníze a VVE za dobu své existence na sebe sotva vydělá.

Pokyn je ve skutečnosti pouze návod jak povolit VVE, resp. jak nezakázat VVE, ačkoliv jejich stavba vždy povede k podstatné změně a snížení krajinného rázu a tím těžké devalvaci vysoké kulturní a estetické hodnoty krajin České republiky. Případný postup orgánů ochrany přírody podle uvedeného pokynu povede k likvidaci jedné z největších hodnot (zachovalá krajina), které přinášíme Evropskému společenství.

V pokynu nejsou vidět styčné body s textem Evropské úmluvy o krajině, kterou Členské státy Rady Evropy podepsaly ve Florencii 20.10.2000 (viz např. Preambule a čl. 1, 3, 5).

Je také zarážející, že zejména příloha č. 3 nerespektuje novelu zákona č. 114/1992 Sb. ze dne 28.4.2004.

Text pokynu je podle názoru Ekologická tolerance tendenční, věcně neodborný a po právní stránce v rozporu s právním řádem.[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 23. 09. 2004 | 4086 přečtení |
| Počet komentářů: 13 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Partneři: Tembo.cz - Obchod africkým zbožím | Afrika online - Stránky věnované Africe